نگاهی به آگهی نوروزی سن‌ایچ

گفت‌و‌گوی مصطفی مرادی با روزنامه فرصت امروز

تبریک نوروز و دیگر هیچ
آگهی‌های نوروزی امسال به نسبت سال‌های گذشته تفاوت اساسی داشتند. این تفاوت را می‌توان از شکل و شمایل آگهی‌های مناسبتی نوروزی حس کرد. مشخص است که برندها ارتباط با مخاطب را از طریق آگهی‌های مناسبتی جدی گرفتند و برای طراحی این آگهی‌ها وقت بیشتری را صرف کردند. البته امکان دارد برندها اعتماد بیشتری به طراحان و شرکت‌های تبلیغاتی کرده‌ و دست آنها را برای ایده‌پردازی باز گذاشته‌ باشند. آگهی‌های نوروزی یکی پس از دیگری از اواخر سال 94 در رسانه‌های مختلف اکران شدند.یکی از این آگهی‌ها به برند تولیدکننده آبمیوه و نوشیدنی سن ایچ مرتبط می‌شد.سن‌ایچ در این آگهی از المان معروف تنگ ماهی استفاده کرده‌ بود؛ تنگ ماهی که ماهی آن تبدیل به میوه پرتقال شده بود. «فرصت امروز» در ادامه به منظور بررسی ابعاد مختلف این آگهی مناسبتی سراغ مصطفی مرادی، مدیرهنری و فعال عرصه تبلیغات رفته است.

آگهی جالب و دلنشین

مصطفی مرادی درباره آگهی نوروزی سن‌ایچ می‌گوید: آگهی نوروزی سن‌ایچ جالب و دلنشین بود و در همان نگاه اول توسط مخاطبان رمزگشایی می‌شد. در این آگهی، طراح با اینکه تغییر خاصی به شکل پرتقال نداده بود ولی مخاطبان با دیدن آن می‌توانستند تصویر ماهی در تنگ آب را به راحتی در ذهن خود تداعی کنند.مرادی می‌گوید: سن‌ ایچ چند وقتی است که در تبلیغات خود روی میوه پرتقال تاکید می‌کند و به نظر قصد دارد این میوه را به‌عنوان تصویری از برند خود معرفی کند. اگر به تبلیغات اخیر این برند دقت کنید، موضوعی که مطرح کردم به خوبی نمایان است. این روند حرکتی سن‌ایچ باعث شده این روزها مخاطبان با دیدن میوه پرتقال ناخودآگاه تصویر این برند در ذهن‌شان نقش ببندد.

سن ایچ و پرتقالش

مرادی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از میوه پرتقال در تبلیغات برند سن‌ایچ امکان دارد این برند را تک محصولی جلوه بدهد و مخاطبان فقط سن‌ایچ را با آبمیوه‌های پرتقالش بشناسند؟ می‌گوید: اجرای این شیوه مانند یک تیغ دولبه عمل می‌کند یعنی از جنبه‌هایی جالب و مفید است و از جنبه‌های دیگر می‌تواند تاثیرات منفی روی مخاطبان بگذارد. امکان دارد تمرکز بر یک محصول باعث به حاشیه‌رفتن محصولات دیگر این برند شود.

برای مثال وقتی سن‌ایچ بیلبوردی را در جهت معرفی محصول آب آلبالوی خود اکران کرده بود، تمایز آن با تبلیغات گذشته سن‌ایچ کاملا آشکار بود. هرچند که اجرای هر شیوه‌ای بایدها و نبایدهایی دارد که برندها وقتی می‌خواهند سراغش بروند، باید به آن دقت زیادی داشته باشند. به‌طورکلی رنگ نارنجی با برند سن‌ایچ عجین شده است و مخاطبان سن‌ایچ این برند را با آب پرتقالش می‌شناسد.

سبزه و ماهی قرمز؛ پرکاربردترین المان‌های نوروزی

مرادی درباره المان نوروزی استفاده شده در آگهی برند سن‌ایچ می‌گوید: اواخر هر سال بسیاری از برندها سراغ اکران آگهی‌های نوروزی‌شان می‌روند. در طراحی این آگهی‌ها معمولا دو المان سبزه و ماهی قرمز نسبت به مابقی المان‌ها بیشترین کاربرد را دارند. هرچند ماهی‌ قرمز المان سفره‌ هفت‌سین ما ایرانی‌ها نیست و از آیین چینی‌ها وارد کشور ما شده است ولی به هرحال آنقدر مورد استفاده قرار گرفته که جزیی از آداب و رسوم ایام نوروز ما شده ‌است.

سال گذشته برخی افراد نسبت به وجود ماهی قرمز بر سر سفره هفت‌سین واکنش نشان دادند و کمپین‌های مختلفی به مانند «ماهی قرمز نخرید» در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد اما با تمام این توصیفات ماهی و تنگ آن از بخش‌های جدایی‌ناپذیر سفره‌های هفت‌سین ما ایرانیان شده است و بسیاری از مخاطبان با دیدن این المان به یاد نوروز می‌افتند، در نتیجه هنوز هم برندها برای طراحی آگهی‌های نوروزی خود از آن استفاده می‌کنند. مرادی می‌گوید: در بخشی از نقاط شمالی کشورمان برخی هموطنان سر سفره هفت‌سین خود کاسه‌ای آب که در آن یک نارنج انداخته‌اند می‌گذارند.

حال طرح آگهی سن‌ایچ تاحدودی می‌توانست این صحنه را نیز برای مخاطبان شمال کشور تداعی کند و از این جنبه نیز جالب توجه باشد. این مدیرهنری درباره اجرای آگهی محیطی سن‌ایچ می‌گوید: این آگهی از لحاظ اجرا تمیز بود و گروه طراحی روند درستی را برای آن طی کرده بودند. در واقع طرح برای یک بیلبوردی که مخاطبان از کنار آن عبور می‌کردند، قابل قبول بود و جزییات کار پیام مناسبتی سن‌ایچ را به آسانی به مخاطبان رسانده بود اما به نظرم گروه ایده‌پردازی آگهی سن‌ایچ وقت چندانی را برای شعار آگهی یعنی «جشن نوروز و دیگر هیچ» صرف نکرده‌ و فقط تلاش بر این بوده که جمله‌ای را با تگ‌لاین سن‌ایچ ادغام کنند.

شعار قدرت تصویر آگهی را نداشت و آنچنان نیز به چشم نمی‌آمد و مخاطبان حین عبور بیشتر روی سن‌ایچ و دیگر هیچ متمرکز می‌شدند. مرادی درباره رنگ به‌کار رفته در آگهی نوروزی سن‌ایچ می‌گوید: سن‌ایچ در آگهی قبلی خود از رنگ‌های زنده‌تری استفاده می‌کرد ولی این آگهی از لحاظ رنگ شادابی قبل را نداشت اما می‌توان حدس زد گروه طراحی در نهایت این رنگ زمینه را برای ایجاد کنتراست مناسب با رنگ نارنجی پرتقال انتخاب کرده‌اند.

استفاده از تکنیک حجمی در این طرح، کمکی به انتقال پیام یا زیبایی تصویر نکرده‌ بود. در این باره باید بگویم گاهی طراحان به دلیل غیراستاندارد بودن رسانه‌ها و بیلبوردها مجبور به استفاده از این تکنیک می‌شوند. به‌طورکلی آگهی مورد نظر جالب بود و حس خوبی را به مخاطب منتقل می‌کرد و همین که سن‌ایچ نوروز را در کنار مخاطبانش حضور داشت، خوب بود.

روزنامه فرصت امروز

پنج شنبه, 19 فروردين 1395

Share your thoughts